top of page

Gejsze. Niezwykła taktyka. Recenzja

  • Jacek Wildbret-Tuszyński
  • 8 cze 2017
  • 5 minut(y) czytania

Gejsze

Wydawnictwo: Nasza Ksigarnia

wiek: od 10 lat

ilość graczy: 2

czas rozgrywki: około 20 minut.


"Prawdziwa Gejsza nie tylko para się muzyką, oczywiście musi umieć grać na shamisenie, ale ideogram Gei oznacza znacznie więcej. Gei-sha to "człowiek sztuki", inaczej artystka. Jednym z atrybutów jest mały bębenek zwany tsutsumi, lub flet fue. Prawdziwa Gejsza musi znać brzmienie każdego z nich, choć w praktyce jej specjalnością jest zaledwie jeden. Istotnym elementem edukacji każdej Gejszy jest ceremonia herbaciana. Cały rytuał odbywa się na klęcząco. Nawet gość staje się częścią ceremonii, gdyż musi trzymać w określony sposób czarkę i pić wedle ściśle określonych reguł..."


Gejsze (org. Hanamikoji) to gra która otrzymała nominację do prestiżowego tytułu Najlepszej Dwuosobowej Gry Roku 2016. Hanamikoji oznacza "oglądanie kwiatów", a jest to nazwa jednej z ulic Gijon- znanej dzielnicy Gejsz w Kioto. Wspaniałe odziane w kolorowe kimona Maiko przywodzą na myśl prawdziwą powódź wiosennych kwiatów. Stanowią one wspaniałe tło dla rozgrywki, choć temat jest raczej luźno związany z mechaniką tej karcianki. Choć sam tytuł jest niezależny językowo, dzięki Naszej Księgarni stał się w Polsce ogólnodostępny.


Jest to gra karciana, w której w każdej rundzie będziemy wykonywać cztery akcje. Każda z nich wiąże się z podejmowaniem umiejętnych decyzji związanych z wyborem kart które pozostaną po naszej stronie, a tymi, które ofiarujemy przeciwnikowi. Ten mechanizm powoduje, że wybory jakich będziemy się podejmować wydają się zawsze niekoniecznie tymi najlepszymi. Sama rozgrywka zaś staje się coraz bardziej taktyczna z każdą kolejną akcją.


Zawartość


Poręczne, kwadratowe pudełko, idealne dla gry kieszonkowej, bardzo porządnie wykonane, posiada unikalną dla polskiego wydania, wspaniałą inspirowaną Japońską sztuką ilustrację. Na odwrocie bardzo skondensowany opis gry i zdjęcie poglądowe.


Instrukcja jest napisana w bardzo przystępny sposób, posiada liczne schematy, dzięki którym reguły stają się jasne w kilka minut. Cała rozgrywka jest dokładnie opisana i zilustrowana.


Karty są standardowych rozmiarów, całkiem dobrej jakości. Na awersie mają ilustracje atrybutów przypisanych poszczególnym Gejszom, a także charakterystyczne dla nich kolory. Przedmioty te stanowić będą dary, mające ułatwić nam zyskanie przychylności poszczególnych Maiko. One z kolei, przedstawione są na bardzo porządnie wykonanych kaflach, nieco większych od kart. Cyfry wskazują ile kart z danym prezentem znajduje się w talii.


Siedem znaczników posłuży do oznaczania komu przychylność swą ofiarowała dana gejsza. POzostałych osiem (po cztery w dwóch kolorach) potrzebne będą do zaznaczania akcji które już zostały wykonane.


Tańce Wiosennych Kwiatów.


Celem gry jest jak zdobycie przychylności czterech lub więcej Gejsz lub zdobycie przychylności tych, których suma punktów da nam 11. Aby tego dokonać należy obdarować je prezentami, pamiętając by ofiarować więcej niż przeciwnik. Wydawałby się to zadaniem banalnym, jednak mechanizm polegający na niełatwych wyborach co zostawiamy sobie a czym obdarowujemy przeciwnika, powoduje, że każdy krok należy wykonać z rozwagą. Osiągnięcie celu może być dodatkowo utrudnione faktem, że w każdej rozgrywce, jedna losowo wybrana karta zostaje odrzucona do pudełka.


Przygotowanie jest bardzo szybkie. Należy wyłożyć kafle z gejszami, umieścić na nich wskaźniki przychylności, rozdać każdemu z przeciwników żetony akcji oraz po sześć kart, a pozostałe odłożyć na bok rewersem do góry.


Każdy gracz w swojej turze dobiera jedną kartę, wybiera akcję i wykonuje ją. Do wyboru mamy cztery znaczniki akcji.



  1. Sekret (oznacza to wybranie jednej karty, którą należy odłożyć na stół zakrytą i umieścić na niej znacznik akcji. Karta ta zostanie odkryta na końcu rundy i dołożona jako prezent dla właściwej Gejszy),

  2. Eliminacja (dwie karty wybrane przez gracza wędrują zakryte na stół. Kładziemy na nich znacznik akcji- te gry nie wezmą udziału w tej rundzie),

  3. Kompromis (spośród trzech wyłożonych na stole kart, przeciwnik wybiera jedną, którą dokłada jako swój prezent. Pozostałe dwie zostają jako prezenty gracza wykładającego karty),

  4. Podwójny podarunek (gracz wykłada na stół dwie pary kart. Przeciwnik wybiera jedną z nich i umieszcza przed kaflami jako swój podarunek, pozostała para to podarunek gracza wykładającego karty).


Warto pamiętać, że cyfry informują o dwóch rzeczach: ilości kart danego rodzaju w grze, oraz wartości punktowej Gejszy. Uważne śledzenie tego jakie karty już zostały zagrane może być kluczem do zdobycia przychylności pięknych kobiet. Oczywiście nieco jest to utrudnione przez kartę usuniętą na początku rozgrywki oraz przez karty z akcji Eliminacji (znamy jedynie swoje, nie wiemy natomiast które wyeliminował przeciwnik).


Po wyczerpaniu żetonów akcji i kart w stosie należy sprawdzić kto posiada większość kart przy danej Gejszy, a następnie przesunąć żetony przychylności na swoją stronę (w przypadku remisu żeton pozostaje na swoim miejscu). Sprawdzamy czy nie został spełniony warunek zwycięstwa, a jeśli nie to tasujemy wszystkie karty (z wyjątkiem niebiorącej udziału w rozgrywce) rozdajemy i rozpoczynamy kolejną rundę.


Niewielka zmiana w drugiej i kolejnych rundach dotyczy zmiany miejsc żetonów akcji. Można je przesunąć na swoją stronę tylko w przypadku większej liczby podarków niż przeciwnik, którego Gejsza jako pierwszego obdarzyła atencją. W przypadku remisu lub ponownego zwycięstwa nic się nie dzieje, tzn żeton nie zmieni swojego miejsca.

Wrażenia i podsumowanie


Gejsze zapowiadały się bardzo dobrze od samego początku. Gdy tylko Nasza Księgarnia poinformowała, że zamierza wydać ten tytuł posypały się pochwalne komentarze. Jako esteta zwróciłem uwagę na piękne ilustracje, pozostało jedynie poczekać na premierę, by przekonać się jak działa mechanika gry i czy rzeczywiście warto ją mieć w swojej kolekcji?


Nauka zasad jest niemal ekspresowa, wytłumaczenie ich współgraczom to nie więcej niż pięć minut, Set-up zajmuje jeszcze mniej czasu. Gra jest oszczędna w komponenty, że po pierwsze są przepięknie ilustrowane, po drugie bardzo dobrej jakości, po trzecie pudełko nie jest przesadnie duże, a wszystko to razem sprawia, że rozłożyć karty i zagrać da się dosłownie wszędzie. Kafle zwracają uwagę, kilka osób pytało, będąc przypadkowymi świadkami rozgrywek, z zaciekawieniem, co to takiego. Zaskakujący dla wszystkich jest fakt, że wbrew pierwszemu wrażeniu mechanizm polegający na dokonywaniu wyborów, wymusza całkiem wymagającą taktykę, a to z kolei czyni grę bardzo ambitną.


Regrywalność jest bardzo duża. Wynika ona częściowo z następstw decyzji podejmowanych przez graczy pod wpływem losowego dociągu kart, Nie ma dwóch różnych rozdań i podobnie jak w szachach, nie ma dwóch identycznych decyzji, każda wywołuje bowiem określone skutki. W pierwszej rundzie jest to może mniej zauważalne, ale już druga, w której dodatkowo trzeba zdecydować, czy bronić już zdobyte punkty, czy zdobywać nowe.


Nie dziwi fakt, że gra była nominowana do "Najlepszej Dwuosobowej Gry Roku 2016", rozgrywki są bardzo wymagające, ciekawe a jednocześnie szybkie i wywołujące efekt "kolejnej partii". Nie brakuje przy rozgrywce także emocji ponieważ w przypadku, gdy musimy wybrać, które karty zostawimy dla siebie, a którymi musimy się podzielić, każda decyzja wydaje się tą niewłaściwą :). Jest tu sporo interakcji, choć nie nazwałbym jej specjalnie negatywną. To nie tego typu gra.


Klimat Kraju Kwitnącej Wiśni jest raczej umowny, ale samo tło powoduje odrobinę nostalgii za dalekimi podróżami do Kioto.


Tytuł jest dość szybki, rozgrywka nie powinna trwać dłużej niż 20-30 minut. Serdecznie polecam graczom, którzy lubią lekkie, a jednoczenie ambitne tytuły.Gejsze nadają się także na ciekawe wieczory we dwoje, przy dobrej sake i smacznym sishi. Gra stała się także jednym z najczęściej wybieranych tytułów w prowadzonym przeze mnie Klubie Gier Planszowych, niech to posłuży jako najlepsza rekomendacja.



Moja ocena to 9,5/10


Jak oceniam 9,5/10? Niewielka, ale bardzo ambitna gra, wymagająca przemyślanych decyzji.


Czy takie skąpiradło jak ja kupiłoby Gejsze? Zdecydowanie, obecnie (początek czerwca 2017 r.) można zakupić grę w cenie 45 PLN, stosunek ceny do jakości jest bardzo dobry.


Plusy

  • Proste zasady

  • Przepiękne grafiki

  • Szybka rozgrywka

  • Sporo emocji

  • Wymagająca taktycznie

  • Dobra jakość elementów


Minusy

  • nieczęsto, ale jednak, losowość pierwszego rozdania może determinować wygraną

Dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia za przesłanie gry do recenzji

Comments


 O stronie: 

 

Strona powstała, aby przybliżyć początkującym i całkiem zaawansowanym graczom opinie na temat różnorodnych gier planszowych. Jak każda opinia- są one subiektywne i zapewne nacechowane gustem autora, który stara się jednak rzetelnie oceniać mechanikę rozgrywki, czas potrzebny na partię gry, regrywalność, czy skalowalność, a więc te wszystkie cechy, które mogą decydować o tym, czy dany produkt jest wart swojej ceny i zakupu. Przed podjęciem decyzji o zakupie zaleca się zasięgnięcie równiez innych opinii. :)

 wydarzenia: 

07-09/07/17: Dni Fantastyki- Wrocław

 znajdz nas na FB: 
  • Facebook B&W
 ostatnie publikacje: 
 Szukaj po tagach: 
 Partnerzy: 
  • Facebook B&W

© 2023 by The Artifact.

bottom of page