top of page

Klasówka - a ty ile pamiętasz ze szkoły?

  • Piotr Kędzierski
  • 1 lut 2017
  • 3 minut(y) czytania

Moja droga do gier planszowych jest nieco nietypowa. W Magię i Miecz grałem raz w swoim życiu i szczerze mówiąc niewiele z niej pamiętam. Z gier planszowych posiadałem jedynie Eurobusiness, który zresztą nie był zbyt często wyciągany na stół. Całą moją młodość przegrałem w szachy i karty (pomijając oczywiście gry PC, konsole i aktywność fizyczną).

Kiedy ostatnio wróciłem do domu na święta przypomniało mi się, że kiedyś mieliśmy jeszcze jeden tytuł, w który czasem graliśmy. Dogrzebanie się do upragnionego pudełka zajęło mi nieco czasu, ale w końcu znalazłem to, co chciałem. Klasówka, rocznik 1994

Zawartość

Nieco już obtarte pudełko zawiera instrukcję wraz z zestawem pytań, 3 kostki, 4 podkładki oraz stertę 60 kafelków.

Kostki nie wyróżniają się absolutnie niczym, natomiast podkładki i kafelki są dość cienkie. Szczęśliwie przez ponad 20 lat nie uległy one zniszczeniu w jakikolwiek sposób. Niestety nie mogę powiedzieć tego samego o instrukcji - zdecydowanie przydałaby się jej wymiana okładki, choć nadal nie ma jakiejś strasznej tragedii.

Zasady

Celem naszej gry jest zapełnienie wszystkich pól swojej podkładki (literkami K-L-A-S-Ó-W-K-A). Gracze w swojej turze odpowiadają na pytania z jednej z 5 sekcji (sekcje te składając się z pytań z biologii, geografii, historii, j.polskiego, sportu, matematyki oraz zagadek).

Jeżeli odpowiemy prawidłowo możemy wziąć kafelek ze stosu i zakończyć swój ruch, bądź kontynuować dalej w tej samej sekcji (dzięki czemu zbierzemy więcej kafelków). Pytania "losujemy" rzucając trzema kostkami, które kierują nas do odpowiedniego numeru z instrukcji.

Po wyciągnięciu kafelka musimy umieścić go na podkładce. Jeżeli nie mamy takiej możliwości - trzymamy je w ręce. Oprócz kafelków liter mamy również puste kartki (pełniące rolę jokerów - zastępują dowolną inną kartę) oraz "weź dowolną kartę od przeciwnika", którą możemy wykorzystać w swojej turze.

Wygrywa osoba, która jako pierwsza złoży słowo Klasówka

Wrażenia i podsumowanie

Klasówka to tak naprawdę quiz. Mówiąc szczerze nie wiedziałem czego się po tej grze spodziewać po...hmm... 18-19 latach od ostatniej rozgrywki. Po kilku rozgrywkach wiedziałem już na czym stoję i "jakbardzonicniepamiętam" ze szkoły :-) .

Rozgrywka trwa około 20-30 minut, w zależności od liczby graczy (2-4 osoby, także w drużynie).

Jak wyglądała rozgrywka? Pierwsza sekcja była w moim przypadku "umiarkowanie niezła". Nigdy nie byłem fanem biologii (w przeciwieństwie do mojego brata), dlatego nieco odstawałem po pierwszej turze pytań.Sekcja numer dwa - geografia. Tutaj mogłem się nieco wykazać (w końcu w liceum byłem w klasie z rozszerzoną geografią), choć nie powiem, żeby wszystkie pytania były proste. W trzeciej sekcji natomiast udało mi się wykończyć konkurencję i ostatecznie zebrać klasówkę. Nic dziwnego, w końcu byłem laureatem olimpiady historycznej, coś jeszcze pamiętałem :-)

Kolejną rozgrywkę rozpoczynaliśmy już od sekcji 4 i języka polskiego. Tutaj nie było większych problemów, natomiast w kolejnych sekcjach (matematyczno-zagadkowych) poległem z kretesem. Widać jedyna dwója na świadectwie maturalnym zobowiązuje.

Jak się bawiłem? Całkiem sympatycznie. Przypomniałem sobie jakich to rzeczy człowiek uczył się te X lat temu i jak niewiele z tego jest tak naprawdę potrzebne. Klasówka jest przeznaczona dla młodzieży od 12 roku życia, nic więc dziwnego, że większość pytań jest stosunkowo prosta. Dla takiego starego trepa jak ja nie ma tu większego wyzwania (poza matematyką, grr...), zdecydowanie nie jest to poziom 1 z 10 :-)

Mówiąc szczerze nie wiem co teraz zrobić z Klasówką. Z jednej strony - mam do niej sentyment i może pełnić rolę edukacyjną, o ile przeżyje jeszcze 9-10 lat, żebym mógł w nią grać z bratanicą. Z drugiej zaś trudno będzie mi znaleźć chętnych do gry, a pytania są dość proste. Sama gra jest także nieco zaniedbana i troszkę wstyd ją sprzedawać... macie jakieś pomysły? Nie śmiem wystawiać oceny po tylu latach, nie mam na to serca.

+

szybka rozgrywka

walor edukacyjny

-

pytania są dość proste dla starszych graczy

wykonanie mogłoby być trwalsze.

Comments


 O stronie: 

 

Strona powstała, aby przybliżyć początkującym i całkiem zaawansowanym graczom opinie na temat różnorodnych gier planszowych. Jak każda opinia- są one subiektywne i zapewne nacechowane gustem autora, który stara się jednak rzetelnie oceniać mechanikę rozgrywki, czas potrzebny na partię gry, regrywalność, czy skalowalność, a więc te wszystkie cechy, które mogą decydować o tym, czy dany produkt jest wart swojej ceny i zakupu. Przed podjęciem decyzji o zakupie zaleca się zasięgnięcie równiez innych opinii. :)

 wydarzenia: 

07-09/07/17: Dni Fantastyki- Wrocław

 znajdz nas na FB: 
  • Facebook B&W
 ostatnie publikacje: 
 Szukaj po tagach: 
 Partnerzy: 
  • Facebook B&W

© 2023 by The Artifact.

bottom of page